Sık Sorulan Sorular


Taze Meyve Çok Hassas Bir Konu, Ürünler Bozulmadan Bizlere Nasıl Ulaşıyor?

Bu konuda uzman ekiplerimizin geliştirdiği metotlar sayesinde sipariş verdiğiniz ürünlerin kapınıza kadar taze ve sağlıklı ulaşmasını sağlıyoruz. Kargo gönderim planlarımızı buna göre ayarlıyor, paketleme konusunda yüksek hassasiyet gösteriyoruz.


Ürünlerin Kargoya Teslim Süreci Nasıldır?

Ürünlerimizin sizlere en kaliteli, taze ve sağlıklı biçimde ulaşmasını sağlamak için özenle paketliyor ve aşağıdaki teslimat grafiği ile çalışıyoruz. Pazartesi – Perşembe günleri arası 14:00’a kadar gerçekleştirilen onaylı alışverişler aynı gün kargoya teslim edilir. 14:00 ‘dan sonra gerçekleştirilen onaylı siparişler ertesi iş günü kargoya teslim edilir. Cuma günü tüm gün ve Cumartesi günü saat 11:00’a kadar yapılan onaylı siparişler Cumartesi günü kargoya verilir. Resmi tatiller ve Pazar günü verilen onaylı siparişler sonraki ilk iş günü kargoya verilir. Kargo teslim süreci gönderilen il ve şubeye bağlı değişmekle birlikte ortalama 2-3 iş günüdür.


Ürünüm teslimat sırasında hasar gördüyse iade edebilir miyim?

Ürünlerimiz paketleme aşamasında uzmanlarımız tarafından her aşamada kalite kontrolleri yaparak kargoya verilir. Taşıma süresince bizden bağımsız olarak gelişen hasarlar için de yüksek müşteri memnuniyeti prensibimiz gereği ürün ücretinin iadesi veya sonraki siparişinizde aynı ürünün ücretsiz olarak size ulaştırılması mümkündür. Teslim aldığınız siparişlerinizde hasar görmüş ürünleriniz mevcut ise lütfen müşteri temsilcilerimiz ile irtibata geçiniz.


Siparişimin elime ulaşamadığı durumlarda ne yapabilirim?

Kargo firması belirtmiş olduğunuz adrese siparişinizi teslim etmektedir. Adresinizde bulunamamanız durumunda kargonuzunsize teslimat sağlayacak şubeden teslim alabilirsiniz. Kargonuzun 3 gün boyunca şubeden alınmaması durumunda siparişiniz tarafımıza iade edilir. Bu aşamada Müşteri Hizmetlerimizi arayarak adres değişikliği talebinizi iletebilirsiniz. Kargo sürecini size ilettiğimiz "Kargo Takip Numarası”’ından takip edebilirsiniz.

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR